DENİZLİ ÇARDAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çardak Ortaokulu Öğrencilerinden eTwinnig Projesi

İSTİRİDYELER BENİM KİTAPLIĞIM PROJESİ İLE KİTAPLARIN DÜNYASINA YOLCULUK ÇARDAK ORTAOKULU öğrencileri İstiridyeler Benim Kitaplığım eTwinning projesiyle kitapların büyülü dünyasında keşfe çıkarken yaşlarına uygun içeriklerdeki kitapları okuyup akranlarına da tavsiye ediyorlar.
Çardak Ortaokulu Öğrencilerinden eTwinnig Projesi

       Proje dört ortak  okul olarak yürütülmektedir. Konya Mehmet Ali Atiker İmam Hatip Ortaokulu Türkçe öğretmeni Ayşe KAÇAR  proje kuruculuğunu üstlenirken Denizli Çardak Ortaokulu İngilizce öğretmeni Ziynet Altınel YÜNCÜ, Çanakkale Ezine Gazi Ortaokuluı Türçe Öğretmeni Derya ÇEĞİL ve Kırşehir Yukarı Homurlu Ortaokulu Türkçe öğretmeni Havva ÜLGER proje ortaklarıdır.

       Projede öğrencilerin  özellikle ahlâkî gelişimlerini olumsuz etkileyen kitapları ayırt etmeleri, okudukları  kitabı akranlarıyla paylaşmak suretiyle kişisel gelişimlerine katkıda bulunmaları  ve kitap kardeşliği yoluyla paylaşmanın güzelliğini yaşamaları hedeflenmektedir.

       Tıpkı istiridyelerin kendilerini zararlı maddelerden korumaya çalışırken içinde inciler oluşturması gibi kötüden uzaklaşarak iyiye ulaşma ümidiyle yola çıktıklarını ifade eden proje ortağı Çardak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Ziynet Altınel YÜNCÜ "Özellikle son dönemde çocuk kitapları olarak piyasada bulunan bazı kitapların çocukların ruhsal, zihinsel gelişimlerine zarar verecek içeriklerde olmasından duyduğum  rahatsızlığa çözüm olacak bu projede yer almaktan son derece mutluyum. Proje ortaklarıyla seçtiğimiz  kitaplar sayesinde öğrencilerimin  hem gelişimlerine katkı sağlayacak, onları kültürel değerleri özümsetecek eserlerle buluşturmaktan hem de soluksuz okuyacakları kitaplarla kalplerindeki okuma sevgisinin filizlenmesine katkı sağlayabiliyor olmaktan çok memnunum.  Her ay çeşitli etkinlikler yoluyla projemizi keyifli bir şekilde sürdürüyoruz. Velilerden aldığım olumlu dönütlerle özellikle dünyanın yaşadığı bu pandemi sürecinde öğrencilerin böyle projelerle kendilerini geliştirmelerinin önemli olduğunu  düşünüyorum."  dedi.

       Ocak ayında başlayan projenin Mart ayı etkinliğinde yazar Miyase Sertbarut ile Yılankale kitabı üzerine bir söyleşi  vardı. Öğretmenlerinin tavsiye ettikleri kitapları okuyarak okumanın daha da keyifli hale geldiğini ifade eden öğrenciler ; okudukları bir kitabın yazarıyla bir araya gelmenin, kitabı hakkında sohbet edebilme imkanı yakalamanın ,onlar için inanılmaz bir deneyim olduğunu  dile getirdiler. Projelerini anlatan afiş ve logo tasarlayarak projeye başlayan öğrenciler yapılan bir anketle projelerini en güzel ifade eden afiş ve logo seçimini yaptılar. Kitapları farklı yöntemlerle okumanın kazanımlarını görmek adına okudukları kitaplarda en beğendikleri cümlelerin altını çizerek cümleleri akranlarıyla projenin sosyal medya hesaplarından paylaştılar. Resfebe ile okudukları kitapları anlatarak birbirlerine meydan okudular. Kitap okuma eylemini en eğlenceli ama bir o kadar da verimli haliyle gerçekleştirerek deneyimlerini arkadaşlarıyla paylaşmaya devam ediyorlar.  Kitap kardeşliği projenin bir başka keyifli etkinliğiydi. Bu yolla ortak okudukları kitaplar üzerine tartışmalar , sohbetler gerçekleştirerek aynı kitaba farklı açılardan bakmayı, farklı bakış açılarına saygı duymayı öğrendiler. Tüm bu  keyifli etkinlikleri gerçekleştiren öğrenciler bir yandan da web2 araçlarını kullanmayı öğrenerek teknolojiyi doğru kullanmayı ve pandemi sürecini en verimli şekilde geçirmeyi hedefliyorlar. Yaşlarına ve gelişimlerine  uygun içeriklerdeki,  aynı zamanda da severek okuyacakları kitaplarla proje sayesinde buluşan öğrenciler, kitapları önce kendileri okuyarak sonrasında da okullarının web sitesinde bulunan tavsiye kitap listelerinde yayınlayarak kendi yaş grubundaki öğrencilere de rehberlik etmiş oluyorlar. Ortak ürünümüz Projemizin ortak ürünü olan öğrencilerimizin yaptığı çalışmalardan oluşan 2021 yılı takvimini okul sitemizde de bulabilirsiniz. Öğrencilerimizin tavsiye kitaplarını merak ediyorsanız Çardak  Ortaokulu'nun proje sayfasını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Haziran ayında sona erecek olan projenin etkinlikleri İstiridyeler ismiyle Facebook, İnstagram, youtube ve  blog gibi sosyal medya hesaplarından  duyurulmaktadır.

 

28-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-202128-05-2021

 

Cumhuriyet Mahallesi Emniyet Sokak No2 Çardak/DENİZLİ - 02588512014

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.