DENİZLİ ÇARDAK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DÖGEP (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı) Aralık Ayı Faaliyeti Gerçekleştirildi.

DÖGEP (Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı) Aralık Ayı Faaliyeti Gerçekleştirildi.

       Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde hazırlanan ''Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Planı''(DÖGEP) projesi kapsamında DÖGEP faaliyetleri Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Hatice SİYAHKAYA koordinatörlüğünde diğer öğretmenlerin katılımıyla gerçekleştirildi.


Konu: DKAB derslerinde etkin dinleme, beden dili, etkili ve güzel konuşma, sunu araçları, etkili sunum teknikleri ve sunum uygulamaları, süreç izleme ve değerlendirme teknikleri

Katılımcı Sayısı: 2

Yapılış Tarihi: 05/01/2021

Anlatan Kişi: Hatice SİYAHKAYA /Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni

Aralık ayı DÖDEP toplantısı 05/01/2021 Salı günü saat 10.30' da Gemiş Ortaokulu öğretmenler odasında iki öğretmenin katılımıyla yapılmıştır.


       Birey ancak sorumluluk aldığı aktivitelerde bilgiyi öğrenmekte, keşfetmekte veya yapılandırmaktadır. Bu öğrenme süreçlerinde "Bilmenin ötesinde yapmanın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Din öğretiminde de öğrencilere sadece teorik bilgiler sunulduğunda ve dersler öğrencileri aktif kılacak etkinliklerle desteklenmediğinde, öğrenci öğrenme sürecinin, merkezinde olmadığı ve kendi öğrenmesinin sorumluluğunu almadığı için ezberci, teorik, sıkıcı, kavranamayan, uygulanabilirliği olmayan bir din öğretimi gerçekleşmektedir. Bu durum ilköğretim DKAB öğrenme süreçlerinde öğrencinin bilgiyi yapılandırılabileceği etkin öğretim yöntem ve tekniklerinin kullanılmasını zorunlu kılmaktadır. Çalışmada çağdaş yaklaşımlardan biri olduğu düşünülen Silberman'ın etkin öğrenme modelinin din öğretimindeki uygulanabilirliğinin etkinlik örnekleri ile ortaya konulması amaçlanmıştır. Öğrenme -öğretme süreçlerine aktif öğrenmenin dahil olması açısından araştırmanın, yöntemi kullanmak isteyen öğretmenlere fikir vermesi açısından yararlı olacağı ve DKAB derslerinin öğrenci merkezli olarak yapılandırılmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.

11-01-202111-01-202111-01-202111-01-2021

Cumhuriyet Mahallesi Emniyet Sokak No2 Çardak/DENİZLİ - 02588512014

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.